Üreten, doğa dostu belediye anlayışı ile tasarruf için önemli adımlar atan Bodrum Belediyesi, bu kez elektrik tasarrufu için güneş enerjisi ile çalışan sokak lambalarını devreye soktu. Türkiye’de bir ilk olan güneş enerjili hibrit modeli, Bitez sahiline yerleştirildi. Güneş panelli sokak lambaları, gün ışığıyla beslendikten sonra ürettiği enerji ile akşamları elektriksiz aydınlatma sağlayacak.

Bodrum  Bitez Sahili Dünya'nın En Yaşanabilir Yeri Seçildi.

Bodrum Belediyesi Enerji Tasarufu İle İlgili Kararlar Verdi...

Belediyenin kıyı temizlik çalışmasıyla ITB Berlin’deki etkinlikte ilk 100’e giren Bitez, 15 bin kişilik halk oylamasında da birinciliği kazanıp yeşil destinasyonlar haritasına dahil oldu.

Dünyanın seçimi Bodrum

Dünyanın en büyük turizm fuarı İTB Berlin’e Bodrum damgasını vurdu. Bodrum Belediyesi Sürdürülebilirlik Birimi tarafından Bitez’de gerçekleştirilen Kaliteli Kıyı sertifikasyon programı dahilinde yapılan Deniz Dibi Temizliği Kampanyası, Green Destinations Story Awards 2021 Yarışması’nda, önce Top 100 ödülü aldı. Ardından da, ödül alan destinasyonlarla, 15 binden fazla katılımcıyla gerçekleşen halk oylamasında, 100 aday arasından Bİtez birinci oldu.

Kıyı temizliği çalışmasının getirdiği başarıyı “Çok mutluyum” sözleriyle değerlendiren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Türkiye’de sadece Bodrum’un katıldığı, dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan sürdürülebilir ve yeşil turizm platformu Green Destination’ın küresel haritasında Bitez yerini aldı. Green Destination, dünyanın en güzel turizm bölgelerinde deniz ve kıyı turizminin doğru yönetilebilmesi için bir dizi standart ortaya koyuyor. Amacımız, Bitez’den başlattığımız kaliteli kıyı programını bir süreç dahilinde Bodrum’un tüm kıyılarına yaygınlaştırmak” diye konuştu. Bodrum Belediyesi olarak; misafirler, yöre halkı, sektör ve çevrenin ihtiyaçlarına uygun bir turizm anlayışını geliştirdiklerini kaydeden Aras, şöyle konuştu:

‘Doğru yolda gidiyoruz’

“Turizmin çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerini dikkate almak için çalışıyoruz. Pandemi dönemi gibi olağanüstü koşullarda bile sürdürülebilir ve kaliteli turizm yapmayı başarabileceğimizi biliyoruz. En iyi sürdürülebilir turizm destinasyonlarının halkın oylarıyla seçildiği yarışmada, dünyanın 100 şehrini geride bırakıp aldığımız birincilik, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

   İşler Enerji Sistemleri tarafından konumlandırılan ve temin edilen hibrit model aydınlatmalar için firma sahibi Hüseyin İşler, ülke geneline yayılması gereken bir proje olduğunu belirterek, bu sayede ciddi bir tasarruf sağlanacağına değindi.

“Doğal kaynakları yoğun kullanmaya çalışıyoruz. Bu sayede ülkemizin ciddi bir tasarruf atağı yapmasını sağlayacağız. Güneş enerjisi sistemi ile çalışan bu aydınlatmaları Bodrum sahilimize konumlandırdık. Güzel de geri dönüşler almaktayız. Tüm ülke geneline bu alandaki profesyonelliğimizle hizmet sunmaya hazırız. Ülkemize katkı sağlayacak bir projedir bu.”

No responses yet

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir